5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Ѓерданот на принцезата Дијана би можел да достигне неверојатна цена на аукција

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали сте обожавател на покојната принцеза Дијана? Ако ви дозволува паричникот, можете да станете сопственик на луксузен ѓердан со крст од аметист и дијамант.

Огромен привезок од аметист и дијамантски крст што го носеше покојната принцеза Дијана на добротворен настан во 1987 година, беше ставен на продажба од страна на познатата аукциска куќа Сотби како дел од аукцијата Кралска и Нобл. Според експертите, ланчето би можело да достигне вредност меѓу 357.000 и 500.000 евра.

За таа прилика Дијана позајмила парче накит, крст Аталах, кој го споила со црн и виолетов кадифен фустан на Кетрин Вокер. Комбинацијата од голем крст со ланче од бисер и фустан со важничене, речиси во тудор стил, беше големо модно заминување за принцезата, поради што привлече големо внимание во тоа време.

Аметистот и ѓерданот и денес ги разбрануваат духовите, па експертите проценуваат дека на аукција би можел да достигне вртоглава вредност и до половина милион евра.

„Видовме дека парчињата со таква сентиментална вредност се продаваат за многу повеќе“, изјави за Page Six Ави Аранбаиев, извршен директор и основач на Liori Diamonds, додавајќи дека овој вид на наследство е бесценето, дури и поради неговото кралско потекло. Аукцијата е веќе започната и трае до 18 јануари.

Веста за аукцијата дојде токму во моментот на објавување на извадоци од фасцинантните мемоари на принцот Хари, кои кренаа голема прашина на Островот и ширум светот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img