2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Штрајкот на вработените на аеродромот во Берлин погоди 35.000 патници

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Персоналот на аеродромот во Берлин бара повисоки плати и подобри услови за работа. Како предупредување до надлежните, денеска штрајкуваат пред аеродромот, поради што се откажани околу 300 патнички приклучоци на кои требаше да бидат приближно 35 илјади патници.

Поради штрајк на вработените на аеродромот во Берлин, денеска беа откажани сите приближно 300 патнички врски од германската престолнина, на кои требаше да има околу 35.000 патници.

Некои летови беа пренасочени од превозниците на аеродромите во Дрезден и Лајпциг, други беа одложени за четврток, а на неколку патници им беа обезбедени билети за воз.

Синдикатот „Верди“ ги повика аеродромци на штрајк, а во рамките на преговорите за нов колективен договор од 12 месеци, меѓу другото, бараат и зголемување на платите за 500 евра. Според германската новинска агенција dpa, работодавачите работат на долгорочен договор.

Верди утринава ги повика работниците кои штрајкуваат да се соберат пред главниот терминал на аеродромот, а митинг е планиран за претпладневните часови. Се очекуваат околу 1.500 учесници.

Како што наведува и ДПА, последен пат толку многу летови биле откажани во Германија во април 2018 година за време на генерален штрајк. Во тоа време, стотици авиони останаа приземјени низ целата земја.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Исфрлете ги овие намирници и заменете ги со други

Решивте да почнете да живеете поздраво и првиот чекор кон ново поглавје беше промената на вашето мени. Сепак, некои од намирниците за кои верувавме...

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...
spot_img
spot_img
spot_img