More

  Што ќе се случи со телото ако целосно престанете да јадете леб?

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Ако го јадете во големи количини, ќе внесете многу калории и веројатно ќе добиете некој килограм вишок.Лебот може да ви обезбеди хранливи материи како што се витамин Б и железо. Меѓутоа, ако го јадете во големи количини, ќе внесете многу калории и веројатно ќе добиете некој килограм вишок.

  Еве три промени што можете да ги очекувате ако го исфрлите лебот од вашата исхрана:

  1. Ќе изгубите килограми предизвикани од таложење на вода во телото
  Лебот е полн со јаглехидрати, а нивното нагло исфрлање ќе се забележи на телото во вид на слабеење. Но, не станува збор за моментално слабеење, туку за губење на водата што се акумулира во телото. Телото складира јаглехидрати во форма на гликоген, млечна киселина која собира вода. Секој грам јаглехидрати задржан во телото задржува и врзува три до четири пати повеќе од неговата тежина во вода.

  2. Нема да бидете постојано гладни
  Преработените јаглехидрати, како што е белиот леб, предизвикуваат ненадеен пораст и скок на шеќерот во крвта во вашето тело, кој потоа многу брзо опаѓа. Овие ненадејни промени испраќаат нејасни сигнали до мозокот кои ја зголемуваат гладта и желбата за храна, предизвикувајќи нè дебелеење.

  Но, тоа не значи дека треба целосно да го исфрлите лебот од исхраната, туку празните калории и белиот леб да ги замените со оние од цели зрна кои го регулираат и балансираат шеќерот во крвта.

  3. Ќе ви се зголеми енергијата и ќе ви се подобри варењето
  За разлика од интегралниот или црниот леб, белиот леб не содржи влакна, кои се многу неопходни за нормално функционирање на цревата и варењето. Таквата храна предизвикува запек и дигестивни проблеми. Откако ќе го исклучите белиот леб од менито и ќе ги вклучите интегралните житарки во вашата секојдневна исхрана, варењето почнува да работи нормално и лесно.

  Исто така, јаглехидратите се храна и гориво за мозокот. Ако е квалитетен, мозокот работи нормално, без пореметувања, но доколку храната за мозокот не е здрава, телото реагира негативно, предизвикувајќи чувство на слабост и замор.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Почина Ќиро Блажевиќ

  Легендарниот хрватски селектор Мирослав Чиро Блажевиќ почина во Загреб на 88-годишна возраст по долго и тешко боледување.Блажевиќ почина откако долго се бореше со малигна...

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img