10.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Што ќе се случи ако останеме без шеќер 14 дена? Следете ги едноставните совети

НАЈЧИТАНО

Па, и без организацијата СЗО, сите знаеме дека шеќерот не е здрав, но ако помага за мотивација – Светската здравствена организација препорачува дека само пет проценти од калориите може да се добијат од шеќер дневно. Повеќето од нас консумираат двојно или тројно дозволено дневно количество и – што е најлошо – консумираме премногу шеќер само со пијалоци.

Во реалноста, потребно е само да направиме неколку мали промени и дневната количина на потрошена шеќер ќе се намали барем за една полица. Ако можете, обидете се да останете без шеќер барем 14 дена, бидејќи тогаш конечно ќе почувствувате дека веќе не сте роб на таа зависност, кога после ручекот треба да јадете нешто слатко. Шеќерот предизвикува многу зависност, па ни да го одвикнете не е лесно. Сите знаеме колку е вкусна тортата, па можеме да замислиме колку е тешко да се откажеме од неа.

Појадок
Заменете го овошниот јогурт за обичен грчки јогурт. Дали сепак сакате нешто слатко? Додадете овошје, како што се малини или боровинки.

И уште неколку идеи за појадок без шеќер: јајца, парче леб и сирење, овесна каша со обичен јогурт или млеко, урда, тост и авокадо…

Ручек
Во хамбургерот наместо кечап додадете свежи домати.

Голема салата, пилешки гради и печен сладок компир. После таков ручек ќе се ситите како тапан, а чоколадото нема ни да ви помине низ глава. Или голема чинија супа од зеленчук? Вкусно!

Заменете го големиот засладен пијалок со минерална вода или незасладен чај.

Попладневна ужина
Префрлете се од големо бело кафе или кафе со крем на кафе со млеко или капучино. Зошто не зелен или некој одличен овошен чај, можеби со ѓумбир, без шеќер и кул на овие летни горештини?

Вечера
Добијте сос за тестенини од свежи или конзервирани домати, само не купувајте готови сосови кои се секогаш засладени. Во лето, свежа салата од домати и краставици и пиперки е одличен избор, додадете фета сирење и вечерата е завршена. Или печена риба со блитва? Всушност, не би требало да имате проблеми со подготовката на здрави оброци во текот на летото.

Десерт
Наместо шолја сладолед од ванила, почестете се со овошно задоволство: исечете банана со средна големина, замрзнете ја и изблендирајте ја. По желба можете да додадете малини, јагоди, боровинки, сирово какао… Доколку навистина не можете да издржите без шеќер, изедете големо парче слатка лубеница или диња, многу помагаат и неколку слатки урми.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО