7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Што треба да пиеме за да ги задржиме нашите коски силни?

НАЈЧИТАНО

Во младоста, коскената маса се зајакнува и расте, но тоа се менува со возраста и густината на коските исчезнува побрзо отколку што се обновува.

Поради ова, ризикуваме кршливи коски во староста, но возраста не е единствениот фактор на ризик. Полот на расата, семејната историја и висината исто така играат улога.

Добрата вест е дека влошувањето на коските може делумно да се спречи до одреден степен, а тоа можете да го направите првенствено со правилна исхрана. За EatThis, докторката Британи Дан открива што треба да пиеме за да ги одржуваме нашите коски здрави и силни.

Млеко збогатено со витамини или алтернативи на млеко
Дан вели дека млекото е одличен избор за здравјето на коските. „Млекото со додадени витамини и минерали содржи витамин Д, калциум и протеини неопходни за здравјето на коските“, вели тој.

Тоа е млеко збогатено со витамини и минерали кои вообичаено не можат да се најдат природно во млекото, а млекото од соја, овесното, оризовото, кокосовото и бадемовото млеко ќе бидат подеднакво корисни.

Додадете млечни производи во смути
Доколку не сакате да пиете млеко, истиот ефект ќе го има и додавањето млеко или јогурт во вашето смути. Млечните протеини се неопходни за здравјето на коските.

Јадете зелен лиснат зеленчук
Ако апсолутно не можете да се натерате да пиете млеко или неговите алтернативи, можете да добиете калциум и со консумирање зелен лиснат зеленчук. Овде се издвојува спанаќот, кој може да се додаде и во смути, како и, на пример, кељ.

Сок од слива и друго овошје
Како што објаснува Дан, овошјето го балансира дигестивниот систем и го одржува нивото на калциум. Овошје кои се особено корисни за здравјето на коските се сливите. Според истражувањата, шест до 12 сливи дневно ги намалуваат воспалителните процеси и придонесуваат за здравјето на коските.

Сокот од портокал е и добар извор на калциум, со кој ќе внесете и доволно витамин Ц.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО