Што се случува со телото кога ќе престанеме да пушиме

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Откажувањето од пушењето е една од најтешките наредби за пушач. Се појавуваат различни симптоми на синдром на повлекување, кои не ги надминуваат сите придобивки за вашето здравје.

Откажувањето е еден од најтешките чекори за пушачите. Борбата со потребата од пушење и синдромот на повлекување може да трае многу долго. Затоа, многумина брзо попуштија и ја одложија својата одлука да се откажат. Некои, и покрај тоа што страдаа, опстојуваа и успеаја, главно мотивирани од мислата дека откажувањето од цигарите ќе им донесе подобро здравје и, на крај, заштедени неколку евра, пишува американскиот медиум US News.

Без оглед на тоа колку долго сте пушеле, брзото откажување има позитивно влијание врз вашето здравје. „Придобивките од откажувањето од пушење се поголеми ако одлучите да го сторите тоа што е можно помлади, иако истражувањата потврдуваат дека одлуката да се откажете од пушењето никогаш не се препознава и секогаш носи само позитивни последици“, вели поранешниот директор на Американскиот центар за контрола на болести. и превенција (CDC). ) Роберт Редфилд.

Престанувањето на жалењето е макотрпно. На почетокот, луѓето обично треба да се справат со синдромот на повлекување, кој најчесто е придружен со желби, раздразливост и замор. Тешкотиите со концентрацијата и спиењето, зголемената желба за храна, проследено со зголемување на телесната тежина, како и чувството на депресија, анксиозност и тага, исто така се чести, забележува ЦДЦ.

Од друга страна, корисните ефекти од откажувањето од пушење веќе се познати по 20 минути, бидејќи отчукувањата на срцето и крвниот притисок се намалуваат, велат од Американското здружение за рак. Неколку дена по престанокот на пушењето, нивото на јаглерод моноксид во крвта се нормализира, а за неколку недели поради подобар проток на крв се подобрува и функционалноста на белите дробови, а исто така почнуваат да се чистат.

И покрај фактот што не можеме да вратиме дел од штетата предизвикана на белите дробови од пушењето, престанувањето со пушење спречува прогресија на белодробните заболувања. Со текот на времето, значително се намалија и ризикот од пневмонија, сите видови рак (ризикот е намален за половина) и кардиоваскуларните заболувања.

По само еден лет, веројатноста за срцев удар е значително намалена. Холандски истражувачи откриле дека откажувањето од пушење има ист ефект како и лековите, кои ги спречуваат повторените компликации кај пациентите по срцев удар или операција на срцето, пишуваат американските медиуми.

Имунолошкиот систем и мускулите се исто така подобрени
Откажувањето од пушењето ќе го подобри и вашиот имунолошки систем, поради зголемувањето на нивото на кислород во крвта, па така и вашите мускули ќе се зајакнат. Откажувањето од пушењето, исто така, треба да помогне да се спречат некои проблеми со неплодноста, бидејќи нивото на естроген се зголемува по откажувањето.

Престанокот добро влијае и на нашиот изглед. Кожата станува почиста и помалку збрчкана, овесот е побел, здивот се подобрува, а се подобруваат и вкусот и мирисот.

Кога ќе престане пушењето, се подобруваат и когнитивните способности, најдобро кај возрасната група од 45 до 59 години, откриле истражувачите од Универзитетот во Охајо, пишува US News.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img