23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Што се случува со вашето тело ако јадете ориз?

НАЈЧИТАНО

Оризот е безбеден избор кога станува збор за прилог на главното јадење. Одлично оди речиси со се, а во зависност од видот изобилува со различни хранливи материи.

Јадењето ориз може да има различни ефекти врз здравјето.

1. Може да предизвика воспаление
Ако сакате ориз, треба да внимавате каков вид готвите.

„Белиот ориз е умерено обработена верзија на кафеав ориз“, вели нутриционистот Триста Бест. „Овој процес води до тоа белиот ориз да се смета за едноставен јаглехидрат. Овој облик на јаглени хидрати брзо се разградува и телото веднаш го користи за енергија. Доколку забележите дека сте подуени или имате некакво воспаление, можно е да јадете премногу рафинирани јаглехидрати. Тоа е затоа што рафинираните јаглехидрати создаваат воспалителна состојба во телото и предизвикуваат телото да складира повеќе вода од вообичаено“, додава тој.

2. Брзо го задоволува гладот
Не е изненадување што оризот оди добро со многу јадења. Благодарение на својата единствена хранлива структура, оваа житарка може брзо да направи да се чувствувате сити.

„Оризот е богат со влакна, што може да ви помогне да се чувствувате сити и задоволни подолго“, рече нутриционистот Меган Седиви. „Кафеавиот ориз содржи повеќе влакна од белиот ориз, а кога го консумирате, вашето тело користи влакна за да го одржи вашиот дигестивен систем непречено да функционира“, додава тој.

3. Може да предизвика нагло зголемување на шеќерот во крвта
Ако треба да го следите нивото на гликоза во крвта, од витално значење е правилниот распоред на порции.

„Набргу откако ќе изедете порција ориз, шеќерот во крвта ќе ви се зголеми, но типот на ориз зависи од тоа колку и колку брзо се зголемува“, вели диететичарот Меган Вонг. „Вашиот шеќер во крвта ќе се зголеми бидејќи оризот е извор на јаглехидрати и сите јаглехидрати на крајот се разложуваат на шеќери“, додава тој.

„Општо земено, белиот ориз со кратко зрно најмногу и најбрзо го зголемува шеќерот во крвта, а тоа вклучува суши ориз, јасмин ориз, леплив ориз и ориз калроз“, продолжува Вонг. „Сепак, оризот со долго зрно – дури и ако е бел – е подобар за одржување на постабилен шеќер во крвта“, објасни таа.

Вонг, исто така, објаснува дека оризот содржи два различни типа на јаглени хидрати: амилоза и амилопектин.

„Оризот со долго зрно содржи повеќе амилоза, што е подобро да ја задржи структурата од амилопектин“, вели Вонг. „Ова значи дека секое зрно ориз е недопрено и трае подолго за џвакање и варење, забавувајќи го целиот дигестивен процес. Кафеавиот ориз со долго зрно е најдобрата опција кога станува збор за јадење ориз без зголемување на шеќерот во крвта, бидејќи дополнителните влакна помагаат уште повеќе да се забави варењето“, рече таа.

4. Поволно влијае на бактериите во варењето
Често забораваме на сите добри бактерии кои живеат во нашиот дигестивен тракт, но оризот, за среќа, помага да се грижиме за овие микроскопски организми, дури и ако се заборавиме себеси, пренесува Eat This.

„Ако оризот се олади по готвењето, скробот станува отпорен скроб“, вели диететичарот Линдзи Ален. „Нашите тела не можат да го апсорбираат целиот скроб и тој ќе оди несварен во дебелото црево каде што ги храни нашите добри бактерии. Отпорниот скроб сè уште го зголемува шеќерот во крвта, но многу побавно и постепено. Тоа значи дека остануваме сити подолго и нема несакани ефекти од зголемување и опаѓање на нивото на шеќер во крвта“, додава тој.

„Додавањето оцет во оризот дополнително ја забавува апсорпцијата“, вели Ален. „Совршен пример за оваа комбинација на ориз е суши оризот.

5. Може да предизвика запек
Доколку навистина јадете ориз, би можеле да се соочите со неочекувана последица која никогаш не би ја поврзале со него.

„Белиот ориз ги отстранува лушпата, триците и никулците од зрната, намалувајќи ја содржината на влакна и хранливи материи“, вели нутриционистот Дијана Гариљо-Клеланд. „Влакната му помагаат на цревата да работи правилно, така што јадењето големи количини на зрна со малку влакна, како што е белиот ориз, може да доведе до запек“, додава тој.

6. Може да предизвика зголемување на телесната тежина
Кога јадете преработени житарки, внимавајте на количината, за да не се здебелите.

„Белиот ориз е толку обработен што нема трици и микроб“, вели Лиза Ричардс. „Овие два елементи кои се отстранети вклучуваат многу важни витамини и хранливи материи, особено витамините Е и Б и влакна. Кога се консумира бел ориз, телото побрзо го обработува, што доведува до пократко чувство на ситост и потреба за почесто јадење. Тоа на крајот води до прејадување и зголемување на телесната тежина “, додава тој.

Меѓутоа, за да не се случи тоа, земете ја предвид големината на порциите и уживајте во омилената храна без каење.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО