Што се случува во нашето тело по десетминутна прошетка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Бидејќи обврзувањето на строг фитнес план може да изгледа малку застрашувачки за некои од нас, целта од 150 минути физичка активност неделно, препорачана од експерти, може да се постигне на поедноставен начин. Прошетај.

Според Центрите за контрола и превенција на болести, треба да имаме 150 минути умерена физичка активност неделно со, на пример, вежбање 30 минути дневно. И пешачењето, особено брзото одење, може да го исполни овој стандард. Дополнително, упатствата велат дека треба да вклучиме две сесии за тренинзи за сила неделно во нашата тренинг програма.

Иако само еден сет на кратки вежби – во овој случај, 10-минутна прошетка – нема да ги исполни овие препораки за умерена физичка активност, сепак можете да ја постигнете целта со одење 10 минути три пати на ден. А, ако не можете да го направите тоа, можете да започнете со уште пократки прошетки, кои сепак можат да помогнат во здрав живот.

Скокањето од нула минути вежбање на 150 секоја недела може да биде доста голема работа, па можете да започнете со пократки периоди. Експертите велат дека пократките периоди на вежбање се сепак корисни, бидејќи е подобро да правиш нешто отколку да не правиш ништо. Дури и тоа брзо одење од 10 минути во текот на денот ќе биде добро за вашето ментално и физичко здравје. Еве како:

Циркулацијата се подобрува
Кога стоиме или седиме, крвта може да се собира во нашите нозе, но кога одиме и кога ни се стегаат мускулите, помага да се подобри циркулацијата во телото, објаснуваат експертите.

Добрата циркулација е важна за многу работи. Го поддржува здравјето на ткивата, помага во отстранувањето на отпадните производи од телото и го намалува ризикот од згрутчување на крвта.

Се чувствуваме поенергични
Самото станување и движење го активира целиот наш систем, така што се чувствуваме повеќе енергија. Така, таа 10-минутна прошетка брзо ќе не освежи. Кога се движиме со одење, крвта ни тече, што го зголемува нивото на енергија.

Брзите интервали на движење популарно се нарекуваат и „миркопаузи“, кои, како што е наведено, дури и оние кои немаат доволно време во текот на денот за вежбање можат да ги „притиснат“ во својот дневен распоред.

Срцето чука побрзо
Штом почнете да одите, пулсот ви се зголемува, објаснуваат експертите, а тоа значи предност од повеќе причини.

Имено, зголемувањето на срцевиот минутен волумен за време на вежбањето помага за зајакнување на срцевиот мускул и подобрување на кондицијата. Исто така, аеробниот фитнес помага во контрола на крвниот притисок и зајакнување на мускулите и помага во спречување на прогресијата на болести како што е остеоартритисот.

Одењето ја зголемува и самодовербата
Друга придобивка од пешачењето е тоа што може да им помогне на луѓето да изградат самодоверба преку нивното ниво на физичка активност. Ако не сте задоволни затоа што не можете да се посветите на поголема програма за пешачење, можете да започнете со 10 минути неколку пати на ден за да покажете дека можете да се справите со тоа.

Сведочењето на придобивките за физичкото и менталното здравје од таа 10-минутна прошетка може да ви помогне да се чувствувате овластени да вклопите подолга прошетка во вашиот ден.

Ние градиме издржливост
Ако се придржувате до конзистентна 10-минутна рутина, ќе откриете дека можете да пешачите подолго и подолго без да се чувствувате уморни, што може да биде корисно за многу работи – како што е можноста да шетате низ градовите што ги посетувате или да не се чувствувате исцрпени кога извршувате брза работа.

Ја подобруваме концентрацијата
Пешачењето може да ги изостри вашите способности за концентрација, што може да доведе до зголемена продуктивност, без разлика дали е тоа на училиште или на работа или на друго место.

Бидејќи пешачењето ја подобрува циркулацијата, помага и во протокот на крв во мозокот, според Psychology Today, кој забележува дека е важно за размислување, внимание, логика и многу повеќе.

Го подобруваме расположението
Има причина зошто луѓето сакаат да одат на прошетка за време на жестока расправија или после стресен состанок: прошетките го зголемуваат расположението.

Иако некои од придобивките од пешачењето се однесуваат само на долготрајните програми за вежбање, велат експертите, докажано е дека 10-минутната прошетка веднаш позитивно влијае на нашето расположение.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img