23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Што прави зарѓан брод на најубавата грчка плажа?

НАЈЧИТАНО

Плажата Навагио на грчкиот остров Закинтос е една од најпосетуваните. Фотографиите и разгледниците од оваа песочна плажа со рѓосан бродолом им се добро познати на туристичките ентузијасти. Помалку познати, сепак, се приказните за тоа како бродот завршил на оваа плажа.

Грчкиот остров Закинтос, во заливот Навагио, е една од најатрактивните плажи во Грција и во светот. Плажата со камчиња е опкружена со силни бели карпи и кристално сино Јонско Море, а може да се стигне само со брод. Можете да пешачите до величествениот видиковец на ѕидовите на карпите, каде што се отвора погледот на плажата, што многу луѓе го знаат од разгледниците: плажата е опкружена со море, а во средината лежат остатоци од ‘рѓосан брод.

Некои ја нарекуваат Наваџо плажа на бродоломи, бидејќи нејзината главна атракција е потонатиот брод Панајотис, кој се насука таму во октомври 1980 година. Околностите за бродоломот се непознати, а безброј приказни се вртат околу настанот. Многумина тврдат дека брод од Југославија, Турција или Албанија шверцувал тутун, алкохол и според некои извештаи и луѓе.

За време на една од акциите за шверц, таа наводно била бркана од властите и Панајотис се сокрил од нив во заливот Навагио, каде што наводно се насукал. Други тврдат дека на едно од патувањата моторот едноставно се расипал и беспомошниот брод бил исфрлен на брегот од морето.
Меѓутоа, во 2016 година, капетанот на бродот излезе и ја кажа својата страна од приказната. Според него, бродот испловил од грчкото пристаниште Аргостолион до Драч во Албанија во септември 1980 година. Кога подоцна се вратила натоварена со товар, се насукала на плажа во заливот Навагио поради невреме и дефект.

Капетанот не откри што превезувал бродот, а по бродоломот судот му наредил да ги извади остатоците на свој трошок, но тој не го сторил тоа. Оттогаш, рѓосаниот брод и прекрасната плажа се вистински магнет за туристите, но во септември 2018 година не им беше дозволено да одат на плажа неколку недели. Една од карпите се урна и властите извесно време го забранија пристапот, но денес туристите се вратија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО