23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Што може да го попречи сонот без воопшто да сме свесни за тоа

НАЈЧИТАНО

Спалната соба е многу важен дел од домот, па затоа треба да обрнете внимание на она што го имате во неа и да се запрашате дали тоа на било кој начин може да влијае на вашиот сон.

Експерт за спиење вели дека некои вообичаени работи што ги имаме во спалната соба може да го загрозат квалитетот на нашиот сон.

Производи со силни мириси
Експертот рече дека треба да ги намалите синтетичките мириси во спалната соба, бидејќи така ќе ги намалите испарливите органски соединенија кои придонесуваат за слаб квалитет на воздухот и негативно влијаат на сонот. Додека производите со природен мирис и есенцијалните масла се добри, синтетичките свеќи или освежувачите за воздух се подобро отстранети од спалната соба.

Детергенти
Некои средства за чистење содржат одредени состојки кои се поврзани со иритација на кожата и дишните патишта, така што експерт за чистење спална соба препорачува користење понежни хербални лекови. Тој исто така советува да ги избришете сите површини во просторијата со влажна крпа, дури и двапати неделно. Доколку имате минималистичка соба, според експертот, процесот на чистење на просторијата ќе биде многу полесен, а во просторот ќе имате помалку работи кои можат да ви го одвлечат вниманието кога ќе се обидете да заспиете.

Отворете ги прозорците
Треба често да го отворате прозорецот за да пушта малку свеж воздух во вашето место за спиење. Ако се плашите дека инсектите ќе влезат во вашиот прозорец, купете заштита од прозорци од инсекти. Но, не избегнувајте да го отворате прозорецот бидејќи свежиот воздух во просторијата е добар за респираторниот тракт.

Извадете ги електронските уреди од собата
Ако не можете целосно да ги извадите од вашата соба, тогаш барем оддалечете ги малку подалеку од креветот. Експертот вели дека едноставното преместување на мобилниот телефон на другата страна од собата може да биде корисно. Ова не само што ја намалува изложеноста на радијација, туку и ќе ви помогне помалку да го користите мобилниот телефон пред спиење, што ќе ви го наруши времето на спиење, пренесува Вечерњи.хр.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО