-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Што здраво да се јаде на работа? Список на намирници кои даваат енергија и кои треба да ги избегнувате

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Гужвата, премногу работа и малку време за паузи и ручек се вообичаени причини за лошата исхрана кај многу зафатени луѓе. Креирањето работно мени може да биде досадно бидејќи бара стекнување нова навика која заедно со многу други обврски може да биде голем проблем.

Од таа причина, обично изгледа како да јадеме нешто брзо на работа, патем, колачи од пекара или нарачуваме храна од ресторан каде трошиме премногу пари. Појадокот на работа е почесто пециво и кафе отколку здрава алтернатива. Ако на пушачите им додадеме цигари, добиваме јасна дефиниција за тоа како не треба да изгледа појадокот. Ручекот на работа, од друга страна, често е занемарен оброк кој обично се случува брзо, но тоа е токму она што ни треба за да можеме добро да функционираме во текот на денот.

Кога ќе откриете што да јадете здраво на работа, ќе видите колку е важен добар оброк и како тоа влијае на квалитетот на завршената работа. На листата на здрава храна што може да се јаде на работа можете да ставите и голем број здрави грицки, овошје, смути и слично.

Зошто е важно да се храниме здраво на работа?
Дефиницијата за здрава исхрана не е премногу склона кон толкување и јасно е што вклучува. Станува збор за храна со богат нутритивен состав со што помалку шеќер, додадени конзерванси и сол. Покрај тоа, постојат некои правила за исхрана кои е важно да се следат.

Храната пред се е енергијата која ни е потребна за да го преживееме денот, но и да го одржиме имунитетот во добра состојба. Енергијата се троши исклучително брзо преку физичка и ментална работа. Така, истражувањата покажуваат дека мозокот троши околу 25% од вкупниот број на калории што ги внесуваме во текот на денот. Затоа, ако мислите дека она што го работите во канцеларија, а не некоја тешка физичка работа, не бара квалитетни оброци во текот на денот – се лажете. Многу е важно да знаете што да јадете здраво на работа, како и каква храна да избегнувате.

Правила за здрава исхрана
Кафето најчесто се пие во канцеларии и на работа. Иако се верува дека една шолја чисто кафе дневно е добро за подигање на енергија и подобра концентрација, повеќе од тоа има спротивен ефект. Премногу кафе го намалува крвниот притисок, го поттикнува чувството на заспивање и зголемено производство на стомачна киселина. Кафето дехидрира во прекумерни количини, а во состојба на дехидрација се намалуваат амбициите, концентрацијата и меморијата. Слични се и соковите, особено конзервираните, кои поради високото ниво на шеќер има улога да го дехидрираат организмот наместо да ја гасат жедта. Очигледно, покрај важноста да знаете што да јадете здраво на работа, треба да знаете и што да пиете.

Еве неколку основни правила за здрава исхрана кои треба да ги применуваме додека сме на работа:

– не избегнувајте појадок, тој дава енергија

– јадете разновидно и шарено

– Јадете повеќе помали оброци во текот на денот

– Пијте многу течности

– Не го прескокнувајте ручекот

– Не заменувајте ја храната со цигари и кафе

– не дозволувајте да се чувствувате гладни

– Кафето и соковите дехидрираат, пијте вода со нив

– Направете план за исхрана

Еден од најдобрите трикови за здрава исхрана на работа е да правите мени секоја недела и однапред да подготвувате храна дома. Така ќе можете да бидете сигурни дека сте се хранеле добро и здраво и дека сте внеле доволно количество витамини и минерали.

Што здраво да се јаде на работа?
Доколку размислувате што да јадете здраво на работа со внесување доволно калории и хранливи материи, ви носиме листа на намирници кои ќе ви дадат енергија. Овие намирници можете да ги вклучите во секој оброк во денот. Иако најдобро би било ручекот за работа да го подготвите дома со одбрана храна, можете да нарачате и јадења што ги содржат.

Храната што би било добро да ја вклучите во вашето неделно работно мени треба да содржи што е можно повеќе витамини, минерали, антиоксиданси, протеини и влакна. Јаглехидратите се исто така важни, но не треба да се претерува бидејќи во премногу создаваат контра ефект. Идеално би било да јадете храна со што е можно помалку додаден шеќер и конзерванси.

Во продолжение ви пренесуваме храна која е добра за јадење на работа, што содржи и кога би било најдобро да ја јадете:

– Јајца – богати со витамини, протеини, за појадок и ручек

– јаткасти плодови и други јаткасти плодови – протеини, здрави масти, влакна, за појадок или ужина

– Киноа – влакна, протеини, сложени јаглехидрати, за појадок и ручек

– црвено месо – железо, протеини, за ручек

– наут – протеини, влакна, за појадок и ручек

– Грчки, незасладен јогурт – протеини, за појадок и закуски – овесна каша – влакна, за појадок

– банани – јаглени хидрати, калиум, за појадок и закуски

– темно зелен лиснат зеленчук – нитрати, железо, за ручек или утринско смути

– тофу – железо, протеини, за појадок или ручек

Покрај горенаведеното, на листата на работи кои треба да се храните здраво на работа секако се и рибата и морска храна, друг зеленчук и овошје, мешунките, сувото овошје и млечните производи. Идеално, секој оброк треба да содржи најмалку еден претставник од секоја група на храна. Ова е најлесниот начин да се осигурате дека јадете разновидна, здрава и висококвалитетна исхрана.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Лавина усмрти пет лица во алпско ски-центар во Тирол

Најмалку пет лица загинаа како последица на лавини во неколку скијачки центри во австриската провинција Тирол, јавува Анадолија. Тиролската полиција соопшти дека фаталната несреќа се...

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина

Кина се закани дека нема да отсуствуваат последици откако армијата на САД вчера го собори кинескиот шпионски балон кај брегот на Каролина, со образложение...

Со вештачка интелигенција ќе ја намалуваме корупцијата

Транспарентноста што пак ќе доведува и до намалување на корупцијата е еден од високо поставените приоритети на оваа Влада. Со таа цел пред нешто...
spot_img
spot_img
spot_img