23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Што е ова на Марс? Ровер сними необична сцена

НАЈЧИТАНО

Фотографија која неодамна ја направи роверот Curiosity на Марс покажува многу интересен феномен, а видеото предизвика вистинска бура на социјалните мрежи и дебата за тоа дали има живот на Црвената планета.

Контроверзноста околу постоењето на живот на други планети е предмет на дебата со години, а многумина веруваат дека вонземски живот постои на друго место во вселената, водејќи се од принципите на веројатност. По тој повод НАСА спроведе многу истражувања со цел да пронајде траги од живот на планетите во непосредна близина на Земјата.

Фотографијата првично е направена од роверот на 7 мај, а се чини дека покажува совршено врежана врата во карпестата површина на земјата.

Научниците на НАСА објаснуваат дека постоењето на „волшебната врата“, како што некои ја нарекоа, е резултат на сеизмички движења што се случуваат на нашата планета.

Експертите објаснуваат дека земјотресите на Марс се многу чести и дека „портата“ е резултат на расцепување на карпите по земјотресот што се случи на 4 мај.

Санџај Гупта, професор по геологија на Империјалниот колеџ во Лондон и еден од научниците од мисијата „Кјуриосити“ на НАСА, рече дека дупката е формирана со нормални геолошки процеси.

„Нема ништо чудно на сликата, ова е само резултат на нормални геолошки процеси. „Површината на Марс е составена од песочник кои се изложени на различни притисоци, поради што понекогаш се формираат пукнатини со правилна форма“, објаснува тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО