24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Што е заедничко за новиот сингл Бијонсе и масовните отпуштања во САД?

НАЈЧИТАНО

Масовните оставки станаа дел од секојдневието. Ако ви треба доказ, прашајте ја Бијонсе.

Новата песна на суперѕвездата Бијонсе Ноулс Break My Soul, објавена во понеделникот вечерта, зборува за лошото здравје на работниците на работа. Лошата благосостојба, сепак, е една од главните причини зошто во последно време рекорден број Американци дадоа оставки.

Во првиот стих, Бијонсе зборува за исцрпеноста на вработените, а потоа ги убедува луѓето да се ослободат од гневот и да ја напуштат работата. Ова е првата песна од нејзиниот седми студиски албум Renaissance, кој треба да излезе на 29 јули.

Нејзината ода за напуштање на работата е најновата културна референца на работничкиот тренд на масовни отпуштања или т. i. Голема оставка. Ова е тренд што започна во пролетта 2021 година, околу времето кога економијата на САД повторно се отвори по пандемијата за време на пандемијата. Оттогаш, Американците ја користат и социјалната мрежа TikTok, каде јавно објавуваат видеа од нивната оставка – ова се т. i. Откажи од токсините. Приказните и пораките за оставка испратени до шефовите ги споделуваат и некои корисници на популарниот форум Редит.

„Беше интересно до кој степен овој феномен навлезе во духот на времето“, рече Ник Бункер, економист во Indeed. „Новата песна на славниот пејач е пример за поширока јавна свест или дебата за луѓето што ја напуштаат работата, што ги одразува случувањата на пазарот на труд и во општеството“, рече Бункер.

„Бијонсе сака да ја напуштиме работата“
Песната Break My Soul веќе следниот ден го достигна врвот на iTunes Топ 100, а исто така привлече голем интерес на социјалните мрежи. „Еден час на работа и веќе можам да видам зошто Бијонсе ми рече да се откажам од работата“, напиша некој на Твитер. „Бијонсе ми вели да ја напуштам работата со полно работно време и да правам веб-стриминг, а можеби и јас ќе го сторам тоа“, напиша некој друг на Твитер.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО