3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Што всушност се случува кога јадеме со раце?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Психолозите тврдат дека кога јадеме со раце можеме да го подобриме вкусот на храната. Избегнувањето на употребата на вилушки и ножеви исто така може да ја подобри текстурата на храната.

Ако јадеме со раце, можеме да бидеме посвесни за тоа што внесуваме во нашите тела.

„Многу популарни јадења низ светот се јадат со раце. На пример, хамбургери, пици, тако, тортиљи, батаци и крилца, па го поставуваме прашањето: зошто не можеме да јадеме друга храна со прстите? Бегството всушност ни пречи и не одвојува од нашите сетила“, вели психологот и професор на Оксфорд Чарлс Спенс.

Истражувањето, неодамна спроведено на платформа за резервации во ресторани, покажа дека секој четврти испитаник ќе се обиде да фрли прибор за јадење за да јаде само со раце.

Од 2.500 испитаници, 19 отсто од луѓето се чувствувале поопуштено кога јадат со раце, додека 13 отсто рекле дека им било полесно, а 10 отсто дека тогаш оброкот ќе им биде многу повкусен.

Исто така, многу студии всушност дадоа објаснување зошто сакаме да јадеме со раце. Одговорот повторно беше еден и веќе познат: затоа што тогаш нашата храна ќе беше повкусна.

Можноста за допирање на храната ја подобрува чувствителната перцепција на мозокот. Тоа значи дека, дури и пред храната да стигне до нашата уста, самото допирање на храната го наведува мозокот да помисли дека е повкусна и дава поголемо задоволство отколку што би било кога би користеле ескај, пишува Прва.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img