Што велат промените на ноктите за вашето здравје?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Можеби не обрнуваме внимание на ноктите, но тие можат да нè предупредат за некои сериозни состојби, вклучувајќи артритис, воспаление и, во екстремни случаи, рак.

„Клучно е луѓето сами да ги прегледуваат ноктите околу еднаш месечно и да се консултираат со дерматолог за какви било промени“, вели д-р Шари Липнер од Универзитетот Корнел во Њујорк за Daily Mail, пренесува Index Fit.

Модринки на ноктите
Ако го удрите ноктот, се очекува модринка. Но, ако сте забележале модринка која нема да исчезне, постои мала шанса тоа да е знак за рак. Кога се појавува рак на кожата под ноктите, медицински наречен субунгвален меланом, тој создава црна или темна дамка која не исчезнува.

„Луѓето обично се сеќаваат на траумата што предизвикува модринка под ноктот. Но, ако мислите дека не сте се удриле и модрината се шири, тогаш тоа обично е лош знак. Кога ноктот ќе порасне, модрината под ноктот ќе исчезне, но кај ракот на кожата, дури и како што поминува времето, нормалната боја на ноктот повеќе не е видлива“, објасни дерматологот Кристин Ко од Медицинскиот факултет Јеил во Конектикат.

Ракот на кожата под ноктот може да се манифестира и како една темна лента низ ноктот која не исчезнува. Ракот на кожата под ноктите е релативно редок и сочинува до три проценти од сите случаи на рак на кожа пријавени годишно во САД. Кога е рано откриен, тој е многу излечив.

Црвени ленти
Црвените ленти, исто така, може да бидат резултат на повреда на ноктите, но вреди да се обрне внимание бидејќи, според лекарите, тие можат да бидат првиот предупредувачки знак за опасна по живот срцева состојба наречена бактериски ендокардитис, каде што микроорганизмите ги инфицираат срцевите залистоци. .

„Ако состојбата не се лекува, може да влијае на ноктите. Не е невообичаено ова да биде првиот предупредувачки знак за проблем“, истакнува д-р Липнер.

Инфекцијата се јавува кога бактериите влегуваат во крвотокот и го наоѓаат својот пат до срцето. Таму, тие можат да ги нападнат срцевите залистоци и да предизвикаат воспаление во внатрешната обвивка на органот, оставајќи го помалку способен да пумпа крв низ телото.

Други предупредувачки знаци на ендокардитис вклучуваат болка во градите при дишење, отежнато дишење и болки во зглобовите и мускулите. Бројките покажуваат дека има околу 47.000 случаи на ендокардитис во САД секоја година.

Вдлабнатини на ноктите
Често се смета дека вдлабнати или испукани нокти се должат на бактериска или габична инфекција. Но, дерматолозите велат дека во некои случаи тоа може да биде и ран предупредувачки знак за артритис.

„Околу 40 проценти од луѓето со псоријаза имаат и артритис. Псоријазата може да влијае и на ноктите. Тогаш ќе забележите ситни вдлабнатини“, додава д-р Липнер.

Околу 7,5 милиони Американци имаат псоријаза. Во некои случаи, промените на ноктите може да се појават години пред артритисот, според студијата во списанието Reumatologia.

Испакнати линии
Вертикалните гребени на ноктите кои наликуваат на тенки ленти се природен знак на стареење, но тие исто така може да укажуваат на прекумерно миење на рацете или прекумерна употреба на средства за дезинфекција.

„Прекумерната употреба на гелови за дезинфекција на раце може да предизвика кршливи нокти и бразди. Тоа ми се случи и мене. „Лековите за дезинфекција се сеприсутни од почетокот на пандемијата „Ковид-19“, но нивната пречеста употреба може да претставува опасност за рацете“, тврди д-р Ко.

Кршливи нокти
Експертите тврдат дека кршливите нокти може да бидат знак за лоша исхрана, односно недостаток на витамини и минерали. Според Американскиот остеопатски колеџ за дерматологија (AOCD), кршливите нокти исто така може да бидат знак за проблем со тироидната жлезда.

Свиткани или закривени нокти
Недостатокот на кислород во снабдувањето со крв или проблемите со циркулацијата може да предизвикаат повеќе крв да се собира во екстремитетите, како што се врвовите на прстите. Поради ова, врвовите на прстите се зголемуваат, а ноктите се наведнуваат преку рабовите на прстите. Планината Синај вели дека ракот на белите дробови е најчеста причина за испакнати или закривени нокти. Се јавува кај околу 5 до 15 проценти од луѓето кои имаат рак на белите дробови.

Но, овој проблем може да биде предизвикан и од срцеви дефекти во телото, инфекција на белите дробови како бронхитис или апсцес на белите дробови што влијае на органот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img