18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Што ако ви снема трошки од леб? Искористете ги предностите на една од овие замени

НАЈЧИТАНО

Постојат две основни задачи на лебните трошки. Тие дејствуваат или како крцкава покривка за месо, зеленчук, риба, некои добри соединенија или пржени пржени, но ги комбинираат и состојките во истите фриттери, леб од месо или кнедли. Меѓутоа, доколку немате лебни трошки во оставата, без грижи, има алтернативни решенија.

Доколку барате крцкава замена, прва и најдобра опција се дефинитивно корнфлексот. Исечкајте ги во блендер или на рака, виткајте ги во парчиња пилешко и пржете ги на врело масло или уште подобро во рерна. Доколку сакате да постигнете уште подобра текстура, измешајте ги снегулките со маслиново масло или стопен путер и потпечете ги пет до седум минути на 180 степени во рерна и потоа употребете ги како замена за лебните трошки. Садот ќе биде уште покрцкав, а остатокот можете да го чувате во тегла и да го искористите за следното печење.

Покрај снегулките, добра опција ќе бидат и обичните крекери. Може да измешате и крекери со сирење и да ги посипете врз смесата од тестенини или зеленчук. Ќе добиете прекрасно, крцкаво посипување кое ќе го подигне садот на повисоко ниво.

Јаткастите плодови како што се лешниците или бадемите се исто така добри опции за печење во рерна. Меѓутоа, кога користите јаткасти плодови, веројатно треба да внимавате на должината на печењето/пржењето за да не изгорат. Затоа се препорачува да ги користите само за парчиња кои не бараат предолга термичка обработка, како риба или пилешко. Исто како и со крекерите, можете да додадете мала количина на крцкави ореви на прскалките.

Исто така, чварките ќе бидат добра идеја за посипување на соединението. Поврзете ги со крекери или некои други крцкави прскалки, измешајте, посипете го садот, печете и уживајте.

Кога ќе се најдете во ситуација да немате ништо од горенаведеното во оставата, но ги имате вашите омилени грицки, можете да направите и крцкаво ќебе од чипс или ѓеврек. Едноставно исецкајте ги грицките и свиткајте ги во парчиња зеленчук, риба или месо кои прво сте ги потопувале во брашно, а потоа во јајца. Ако сакате дополнително да играте, добра опција ќе бидат претходно ароматизираните чипсови (пиперки, кромид и крем…), а дополнително можете да додадете зачини по желба и сами да го ароматизирате.

Оние кои се подготвени да експериментираат и сакаат да пробуваат различни вкусови, можат да уживаат и во рендан кокос како една од опциите за пржење, на пример, пилешко или риба. Кокосот ќе им даде на садовите малку слатка арома, така што ќе оди толку добро со секој кари или слатко-кисел сос од чили.

Доколку барате замена за лебните трошки кои добро ќе ги спојат состојките на одредено јадење, овесната каша ќе биде одлична опција. Бидејќи немаат посебен вкус, можете да ги додадете во различни јадења, па дури и во супи. Можете да ги користите и за да добиете крцкава текстура, но во тој случај добро е да ги измешате со билки за јадењето да биде уште повкусно.

Исто како и овесната каша, ќе делува и бадемовото брашно, а освен текстурата и врзувањето, ќе има улога и кога станува збор за подобар вкус. Имено, на јадењата ќе им даде лута нота и ќе ги направи уште попосебни.

Доколку во кујнскиот шкаф имате само она што изгледа како прилог, на пример, ориз и палента, не грижете се, дури и овие состојки ќе ви послужат како брза замена за лебните трошки во функција на соединување на состојките. Помислете само на полнети пиперки со ориз кои го држат месото заедно. Од друга страна, палентата, колку и да звучи чудно, ќе биде одлична замена за лебните трошки во ќофтиња, а можете да ја користите и за покривање риба и печење во рерна (особено речна риба). Ќе биде прекрасно крцкаво, пренесува Good Food.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО