Што ако вашиот работодавец каже дека сте работеле помалку часови отколку што навистина сте работеле?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Работно време за плата – ова е договор кога работите како вработен. Но, што ако вашиот работодавец каже дека сте работеле помалку часови отколку што навистина сте работеле? t-online објаснува што можете да направите ако вашиот работодавец забележи неправилно работно време во Германија.

Грешките во системот или внесувањето се типични случаи во кои компаниите погрешно го евидентираат работното време на своите вработени. Најчесто тоа е грешка, но може да се случи и работодавците намерно погрешно да го забележат работното време, односно да направат измама со работното време, пренесува Fenix ​​Magazine.

„Намерно неточно снимање на работното време веројатно ќе се случи пред сè во областите на работа каде што правилното снимање би открило правни прекршувања“, вели Натали Обертур, адвокатка и претседателка на одборот за трудово право на Германската адвокатска комора (DAV) zA t-online. .

Како примери, тој ги наведува прекршувањата на законите за минимална плата или работно време, незаконско работење и наводни мини работни места кои всушност не се мини работни места.

„Поради оваа причина, постојат законски обврски во различни сектори за правилно евидентирање на работното време“, вели Обертур.

Кој го проверува времето?

Неправилно евидентирање на работното време од страна на работодавачот, вработените можат да го препознаат само со споредување на податоците со евиденцијата што самите ја создале. Доколку забележите некакви недоследности, според адвокатот Обертур, вработените треба да се пожалат кај работодавецот или – доколку има таков – работничкиот совет. Ако ни тоа не помогне, можат „да повикаат адвокат, а по потреба и надлежните надзорни органи“, советува адвокатот.

Како мора да се докаже измамата со работното време?

За да можат да ја докажат измамата на работодавачот со времето, вработените не можат да избегнат дополнителна работа: „Можете да го докажете вашето работно време само со внимателно водење на сопствената евиденција“, вели Натали Обертур.

Кој е ризикот од измама на работното време?

Прекршувањето на законските обврски за евидентирање на работното време ќе резултира со парична казна за работодавачот.

Доколку, дополнително, на своите вработени им плаќа премалку плата поради неправилно запишано работно време, тоа понекогаш е административен прекршок. Ова е случај ако не ја исплати минималната плата. Последно, но не и најмалку важно, работодавачот може да биде одговорен и според член 266а од Кривичниот законик (задржување на плата).

Дополнително, можно е работодавците да мамат со работното време за да мора да плаќаат помалку даноци и придонеси. Потоа, меѓу другото, вршат и кривично дело даночно затајување.

Покрај последователното плаќање на избегнатиот данок, можни последици се затворска казна и забрана за понатамошно вршење на занаетот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img