Шпанија: Тутунските компании ќе мора да платат за чистење на догорчиња од цигари

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Секоја година пушачите фрлаат десетици милиони цигари на шпанските улици и плажи. Новите еколошки регулативи на Шпанија наложуваат дека тутунските компании ќе мора да ја платат сметката за отстранување на фрлените цигари од улиците на земјата.

Производителите на цигари се должни да ги потсетуваат потрошувачите да не фрлаат цигари на јавни површини, пренесува Гардијан. Шпанија се уште не објави како ќе се спроведе чистењето и колку тоа ќе ги чини тутунските компании.

Каталонската студија за „општеството за нула отпад“ Резеро проценува дека трошоците ќе бидат меѓу 12 и 21 евро по жител годишно – максимум една милијарда евра.

Компаниите за цигари најверојатно ќе ги пренесат трошоците на потрошувачите со зголемување на цените на производите, што исто така може да послужи како уште еден поттик за откажување.

Шпанија, исто така, се обиде да го намали пушењето на јавни места со назначување на 525 плажи како забранети во 2021 година.
Со милијарди цигари кои се фрлаат на улиците секоја година, тие се еден од најчестите видови отпад. Ним им требаат околу 10 години за да се разложат и да ослободат токсични материи како олово и арсен во процесот. Отпушоците се исто така најчестиот вид на морско загадување – над пластичните шишиња и кеси – според непрофитната организација Ocean Conservancy.

Околу пет милијарди цигари се фрлаат во океанот секоја година. Штетната материја што ја испуштаат за време на распаѓањето може да биде фатална за морските суштества.

Покрај оваа одлука, Шпанија ја забрани употребата на пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба, памучни брисеви, чаши од експандиран полистирен и пластични сламки. Одлуката е во согласност со целите на Европската унија за ограничување на пластиката за еднократна употреба.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img