4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Шпанија: Тутунските компании ќе мора да платат за чистење на догорчиња од цигари

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Секоја година пушачите фрлаат десетици милиони цигари на шпанските улици и плажи. Новите еколошки регулативи на Шпанија наложуваат дека тутунските компании ќе мора да ја платат сметката за отстранување на фрлените цигари од улиците на земјата.

Производителите на цигари се должни да ги потсетуваат потрошувачите да не фрлаат цигари на јавни површини, пренесува Гардијан. Шпанија се уште не објави како ќе се спроведе чистењето и колку тоа ќе ги чини тутунските компании.

Каталонската студија за „општеството за нула отпад“ Резеро проценува дека трошоците ќе бидат меѓу 12 и 21 евро по жител годишно – максимум една милијарда евра.

Компаниите за цигари најверојатно ќе ги пренесат трошоците на потрошувачите со зголемување на цените на производите, што исто така може да послужи како уште еден поттик за откажување.

Шпанија, исто така, се обиде да го намали пушењето на јавни места со назначување на 525 плажи како забранети во 2021 година.

Со милијарди цигари кои се фрлаат на улиците секоја година, тие се еден од најчестите видови отпад. Ним им требаат околу 10 години за да се разложат и да ослободат токсични материи како олово и арсен во процесот. Отпушоците се исто така најчестиот вид на морско загадување – над пластичните шишиња и кеси – според непрофитната организација Ocean Conservancy.

Околу пет милијарди цигари се фрлаат во океанот секоја година. Штетната материја што ја испуштаат за време на распаѓањето може да биде фатална за морските суштества.

Покрај оваа одлука, Шпанија ја забрани употребата на пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба, памучни брисеви, чаши од експандиран полистирен и пластични сламки. Одлуката е во согласност со целите на Европската унија за ограничување на пластиката за еднократна употреба.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img