0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Шпанија: Најголемиот брод во светот „Чудото на морињата“ во Картагена

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најголемиот брод за крстарење во светот „Wonder of the Seas“ кој има бруто тонажа од дури 235.857 тони, се закотви со патници во пристаништето Картагена, Шпанија.

Крузерот се врати во Картагена, на пат за Соединетите Американски Држави, по успешното патување низ Медитеранот, јавува Anadolu Agency.

Бродот се смета за најголемиот брод во светот. Капацитетот е 6.988 патници и 2.300 членови на екипажот. Бродот има 18 палуби и 2.867 кабини, највисокиот воден тобоган на море, како и зип-лајн од десет ката и огромен базен со филмско платно.

Со должина од 362 метри и ширина од речиси 66 метри, „Wonder of the Seas“ по димензии е сличен на својот сестрински брод „Symphony of the Seas“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img