9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Шпанија го отфрли планот на ЕУ за штедење гас

НАЈЧИТАНО

Министерката за еколошка транзиција и вицепремиерка на Шпанија, Тереза ​​Рибера, денеска изјави дека нејзината земја го отфрла планот на ЕУ за заштеда на гас. Според тој план, земјите-членки на Европската унија до пролет треба да ја намалат потрошувачката на гас за 15 отсто, пишува Б92.
– Ние ги браниме европските вредности, но не можеме да прифатиме жртва за која претходно не ни побараа мислење – рече Рибера, додавајќи дека предлогот „не е неизбежен и најефикасен, ниту најправеден“.

Шпанската министерка инсистираше на тоа дека „што и да се случи“ шпанските семејства нема да мора „да трпат ограничувања за гас или електрична енергија“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО