Шојгу ги прегледа војниците кои учествуваат во офанзивата во Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изврши инспекција на војниците кои учествуваат во офанзивата во Украина, соопшти руската армија.

Шојгу го посети штабот на единицата Восток, каде разговараше со командантот и каде му беше презентиран извештај за состојбата на теренот и „напредокот во извршувањето на борбените задачи“.Армијата не ја прецизираше локацијата на штабот, кој би можел да биде во Русија или Украина.

Во видеото објавено од Министерството за одбрана, Шојгу одржа состанок со руските команданти и во живо и преку видео врска.

Меѓу командантите кои преку видео врска учествуваа на состанокот беше и началникот на рускиот Генералштаб Валериј Герасимов, кој неодамна беше назначен за раководител на руската операција во Украина.

Шојгу им врачи и одликувања на војниците.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img