9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Шојгу вети дека руската војска нема да ја окупира Украина

НАЈЧИТАНО

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, изјави дека војската на неговата земја ќе продолжи со офанзивата во Украина, сè додека не бидат постигнати сите предвидени цели.

– Нашата војска ќе продолжи со операцијата во Украина. Руските трупи нема да ја окупираат украинската територија и ќе ги преземат сите мерки за безбедноста на цивилите – изјави Шојгу.

Тој додаде дека главната задача на акцијата е заштитата на Русија од надворешните закана предизвикани од Западот. Рускиот министар кажа и дека операцијата се води и за заштита на жителите на Донбас, како и за демитарилизација и денафикација на Украина, пренесува РИА Новости.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО