2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Шолц: Убиствата на украинските цивили во Буча се воени злосторства

НАЈЧИТАНО

Извршителите на убиствата на цивилите во украинскиот град Буча се виновни за воени злосторства и мора да одговараат, изјави во саботата германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Тоа може да се случи. Не можеме да го преболиме фактот дека ова е кривично дело. „Ова се воени злосторства што нема да ги прифатиме – оние што го направија ова мора да одговараат“, рече Шолц, мислејќи на смртта на цивили во град северозападно од Киев.

Украинските власти соопштија дека стотици цивили се пронајдени мртви откако руските сили се повлекоа од Буча минатата недела. Заменик-градоначалникот Буце рече дека повеќе од 360 цивили биле убиени, а меѓу 260 и 280 биле закопани во масовна гробница.

Русија тврди дека руските сили убиле цивили во Буча додека го окупирале градот, нарекувајќи го „монструозен фалсификат“, чија цел е оцрнување на руската армија.

Говорејќи на митинг пред покраинските избори во северната сојузна покраина Шлезвиг-Холштајн, Шолц рече дека Германија ќе продолжи да ја снабдува Украина со одбранбено оружје за да испрати порака дека е посветена на зачувување на суверенитетот на европските држави.

„Границите на Европа мора да останат недопрени“, рече Шолц.

Русија своите операции во Украина ги нарекува „специјална воена операција“ за демилитаризација и „денационализирање“ на Украина. Украина и Западот велат дека инвазијата е нелегална и неоправдана.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО