16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Шолц побара од Србија да се приклучи на санкциите против Русија

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по средбата со германската канцеларка изјави дека Олаф Шолц „на решителен и остар начин побарал Србија да се приклучи на санкциите против Руската Федерација“. Вучиќ рече дека го информирал Шолц за сите неисполнети обврски на Приштина од Бриселскиот договор. „Разговаравме за европската интеграција на Србија, канцеларот Шолц донесе нова енергија и нова надеж за сите во Западен Балкан, тој сака да ги слушне и слуша сите од Западен Балкан и сака да има вистинска перспектива за проширување на ЕУ. кажа. Шолц рече дека Германија ја поддржува Србија во процесот на пристапување во Европската унија, дека очекува Србија да воведе санкции кон Русија, како и дека очекува промена во преговорите со Приштина.

Канцеларката на дециден и остар начин побара од Србија да се приклучи кон санкциите кон Руската Федерација, односно да ги поддржи рестриктивните мерки кои ЕУ веќе ги усвои против нив.Зборував за нашиот став и за спецификите на ситуацијата околу Косово и Метохија , енергијата и традиционалните односи.Со Руската Федерација разговаравме и за претстојната зима, рече Вучиќ на прес-конференција.

Вучиќ изјави и дека ова им бил трет разговор.

„И првиот разговор кај нас, и јас сум му бескрајно благодарен што дојде да го посети Белград и што можеше отворено и искрено да разговара за сите важни прашања. Се разбира, јас сум претседател на земја за која разговорот со германската канцеларка е многу поважен од разговорот со мене што и беше важен на германската канцеларка, но мислам дека беше важно да се разбере мислењето за важни прашања. – изјави Вучиќ.

Тој рече дека Србија и Германија подобро соработуваат на прашањето за економијата.

„Нова надеж за Западен Балкан“
Претседателот на Србија рече и дека со канцеларката разговарал за сите важни теми.

„И не е лесно, разговаравме за европските интеграции на Србија, канцеларот Шолц донесе нова енергија и нова надеж за сите во Западен Балкан, тој сака да ги слушне и слуша сите од Западен Балкан и сака да има вистинска перспектива на ЕУ. проширување, важно е, вонредната Србија ќе мора многу побрзо да напредува за владеењето на правото, човековите права и слободи и се друго што е важно за евроинтеграциите, разговаравме и за други важни теми, на кои не секогаш имаме целосен договор, а тоа е „Косово и Метохија, разговаравме за дијалогот меѓу Белград и Приштина“, рече Вучиќ.

Според него, на германскиот премиер му посочил се што не е исполнето од Бриселскиот договор.

Разговарал со германската канцеларка, вели, за претстојната зима.

„Му укажав на сите тешкотии и проблеми со кои се соочуваме денес, тој беше многу љубезен, фер и понуди помош од Германија за изнаоѓање решение за кризата што веќе ја чувствуваме, а која допрва ќе ја почувствуваме во однос на градењето енергетски капацитети. Тие нè поврзуваат со остатокот од регионот, за да обезбедат различни начини за диверзификација на енергијата“, рече тој.„Слушнавме дека она што се бара е исто така дел од преговарачката платформа што Србија ја има со ЕУ, а тоа е сеопфатна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО