1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Шолц објаснува зошто Русија уште долго ќе војува

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Рускиот лидер Владимир Путин се подготвувал да ја нападне Украина цела година, а тоа е причината поради која тој ќе биде способен уште долго да ја води војната, смета германскиот канцелар Олаф Шолц. Канцеларот ова го изјави во интервју по самитот на НАТО во Мадрид во неделата.

Тој исто така призна дека врзувањето на Германија со руските енергенти било погрешно.

– Требаше во ЕУ да развиеме енергетска инфраструктура која овозможува брза промена на изворот – додал тој.

Според неговите зборови, тоа е лекцијата која Европа ја научила.

На прашањето колку Германија плаќа за руските енергенти, Шолц одговорил само дека сумата се намалува.

Според проценките на финскиот институт “CREA” од средината на јуни, Русија само во текот на првите 100 дена од украинската војска од извоз на фосилни горива наплатила 93 милијарди евра. Покрај тоа, Путин поради санкциите не може ни да ги троши тие пари, на пример со купување на европска технологија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Бразилка родила момче тешко повеќе од 7 килограми

Со 59 сантиметри и 7,3 килограми, Анџерсон е едно од најголемите бебиња родени во Бразил. Бразилката била бремена во 40 недела. За 27-годишната Клеидијан Сантос...

Неколку загинати во новото руско гранатирање на Херсон и Харков

Најмалку три лица загинаа во гранатирањето на Керсон. Руски проектили погодија и четирикатна станбена зграда во вториот по големина град во Украина, Харков. Најмалку три...

Историчар за нуклеарно оружје: „Веројатно, Путин веќе донел една глупава одлука“

Британскиот историчар Лоренс Фридман, кој ги проучува војната и дипломатијата, е специјализиран за меѓународни односи, надворешна политика и стратегија. Автор е на академски трудови...
spot_img
spot_img
spot_img