16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Шолц го поздрави предлогот на францускиот претседател Макрон за поширок европски клуб на земји надвор од ЕУ

НАЈЧИТАНО

Германскиот канцелар Олаф Шолц  денеска го поздрави предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за поширок европски клуб на земји надвор од ЕУ, кој би можел да ги вклучи Украина или Велика Британија.

– Сакам експлициPreview postтно да кажам дека ова е многу интересен предлог – изјави Шолц, додавајќи дека е „многу задоволен од предлогот за кој разговараме заедно“.

Макрон на денешната средба со Шолц во Берлин изјави дека за Велика Британија би можело да „има место“ во поширок европски клуб на демократски земји што се протега надвор од ЕУ.

– Велика Британија одлучи да ја напушти нашата Европска Унија, но може да има место во оваа политичка заедница – изјави Макрон.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО