Шок на Австралија Опен: Елиминирана тенисерката број еден во светот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Светската тенисерка број еден Ига Свијатек и американската тинејџерска ѕвезда Коко Гауф беа запрени во осминафиналето на Австралија опен од две победнички на Грен слем титули, Казахстанката Јелена Рибакина и Летонката Јелена Остапенко.

Актуелната победничка на Вимблдон, 23-годишната Јелена Рибакина, за 89 минути го победи светскиот рекет број еден Ига Свијатек со 6:4, 6:4 и на тој начин првпат на Австралија опен стигна до четвртфиналето, а трет пат на Грен слем. турнири.

Нејзина противничка таму ќе биде 25-годишната Летонка Јелена Остапенко, победничката на Ролан Гарос во 2017 година, која по тој сензационален триумф само два пати го мина осминафиналето на Грен слем турнирите, двата пати на Вимблдон (четвртфинале во 2017 г. , полуфинале во 2018 година). Со 7-5, 6-3, Остапенко беше подобра од 18-годишната Американка Коко Гауф, минатогодишната финалистка на Ролан Гарос која ја започна сезоната со серија од осум победи без загубен сет.

РОЈТЕРС/Лорен Елиот
Рибакина и Остапенко ќе се борат за место во нивното прво полуфинале на првиот Грен слем во сезоната, а Американката Џесика Пегула ќе им се придружи во четврт-финалето. Третата носителка ја совлада Чехинката Барбора Крејчикова со 7-5, 6-2 и во четвртфиналето ќе игра против подобрата од поранешната двократна победничка на Австралија Опен Викторија Азаренка и Кинеската Жу Лин.

За Пегула тоа е трето последователно четвртфинале на Австралија опен, а вкупно петто на Грен слем турнирите, каде Американецот никогаш не ја прескокнал таа пречка.

АВСТРАЛИЈА ОПЕН, тениски копачки – 4. коло

Јелена Рибакина (Каз/22) – Ига Свијатек (Пољ/1) 6-4, 6-4

Јелена Остапенко (лат/17) – Коко Гауф (САД/7) 7-5, 6-3

Џесика Пегула (САД/3) – Барбора Крејчикова (Чешка/20) 7-5, 6-2

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img