16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Шокантни гласини од Кремљ за странските медиуми

НАЈЧИТАНО

Рускиот претседател Владимир Путин ќе биде принуден да се откаже од контролата врз војната во Украина, бидејќи ќе оди на операција на рак, а Николај Патрушев, секретар на Советот за безбедност на Русија, ќе го менува за време на неговото присилно отсуство, пренесува денеска Daily Mail.

На телеграмскиот канал General SVR беа изнесени непотврдени тврдења, кој наведува дека неговиот извор е добро позиционирана личност во Кремљ,  беше кажано дека 70-годишниот Патрушев се смета за клучен „архитект“ на досегашната воена стратегија и за човек кој го убедил Путин дека Киев е прегазен од неонацисти.

Наводно, Путин ја одложил операцијата за периодот по манифестацијата на Денот на победата што се одржува на Црвениот плоштад на 9 мај.

Операцијата претходно беше закажана за втората половина на април, но беше одложена, тврди рускиот канал SVR.

Каналот Телеграм и претходно го отвори прашањето за здравствената состојба на Путин, шпекулирајќ дека боледува од Паркинсонова болест,

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО