2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Шешељ: Србија користи погрешен начин за привлекување странски инвеститори

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Српската радикална партија Воислав Шешељ изјави дека Србија со години користи погрешен начин за привлекување странски инвеститори и дека треба да се промени економската политика.

Шешељ изјави дека Србија плаќа големи суми субвенции на странски компании по работно место, дека некои суми сега надминуваат 100.000 евра, што е погрешен начин за привлекување странски инвеститори.

Странските инвестиции се важни и добредојдени, но Србија не смее да го финансира бизнисот на странците на штета на своите граѓани“, рече Шешељ.

Тој изјави дека Србија треба да инвестира пари за да им помогне на домашната економија и земјоделството и да им помогне на својот народ „во овие тешки времиња“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО