Шефот на ЦИА тајно го посетил Зеленски еден месец пред да започне војната во Украина за да му рече дека се подготвува атентат врз него

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шефот на ЦИА, Бил Бернс, тајно го посетил украинскиот претседател Володимир Зеленски еден месец пред да започне војната во Украина за да му рече дека се подготвува атентат врз него, пишува БизнисИнсајдер. Зеленски отпрвин не верувал дека ќе има војна, но набргу се „отрезнил“ кога дознал дека тој лично може да биде цел на нападите.

Овие информации се изнесени во книгата на Крис Випл, која наскоро треба да биде објавена. Випл пишува за првите денови на американскиот претседател Џо Бајден и за неговиот мандат. Тој тврди дека американското разузнавање било толку детално што им помогнало на украинските безбедносни сили да спречат два руски обиди за атентат на Зеленски.

Бајден му наложил на шефот на ЦИА  „да сподели прецизни детали за руските заговори“.

„Бернс дојде да го врати (Зеленски) во реалноста“, напишал Випл во книгата насловена „Борбата на неговиот живот: внатре во Белата куќа на Џо Бајден“ .

Според книгата, Бернс, кој беше американски амбасадор во Русија од 2005 до 2008 година, му дал на Зеленски и детали за плановите за руската воена офанзива. Авторот не ги идентификуваше неговите извори, велејќи дека неговите интервјуа биле направени под услов тој да остане анонимен.

Во првите денови од војната се шпекулираше дека специјалци на платеничката група „Вагнер“ трагале по Зеленски при нападот на Киев. Кремљ ги демантираше овие наводи.

Патувањето на шефот на ЦИА била во време кога Зеленски јавно ги отфрлал американските тврдења дека Русија е подготвена да го нападне Киев и тврдел дека предупредувањата создаваат „паника“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img