Шефот на СЗО: Во последните два месеци повеќе од 170.000 луѓе починале како последица на Ковид

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, изјави дека повеќе од 170.000 луѓе починале како последица на Ковид во последните осум недели.

Тој привлече внимание на зголемувањето на неделните смртни случаи од Ковид-19 од почетокот на декември минатата година.

„Повеќе од 170.000 луѓе починаа како последица на Ковид во последните осум недели. Ова се само пријавени смртни случаи, реалните бројки се повисоки од тоа“, рече Гебрејесус.

Тој потсети дека поминаа три години откако СЗО прогласи „Меѓународна здравствена вонредна состојба“, највисок степен на тревога.

Гебрејесус рече дека Комитетот за итни случаи ќе се состане оваа недела за да разговара дали ситуацијата со вирусот останува глобална вонредна состојба.

„Нема однапред да ги слушам советите на Комитетот за вонредни состојби, но состојбата во многу земји и зголемениот број на смртни случаи поради Ковид ме загрижува. Иако сме во многу подобра ситуација од пред три години, глобалниот колективен одговор на епидемијата повторно е под притисок“, рече Гебрејесус.

Тој посочи дека многу малку луѓе, особено постарите, се соодветно вакцинирани.

Тој рече дека послабите здравствени системи имаат потешкотии да се справат со товарот на Ковид-19, како и со грипот и другите болести.

„Мојата порака е јасна, не го потценувајте овој вирус, тој не изненади и ќе продолжи да не изненадува. Вирусот ќе продолжи да убива ако не обезбедиме алатки за здравствена заштита на оние на кои им требаат и не направиме повеќе за борба против продорните дезинформации“, додаде Гебрејесус.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Граѓаните на Швајцарија излегуваат на референдум

Граѓаните на Швајцарија на референдум ќе одлучат дали сакаат да го задржат плаќањето во готово, објави во понеделникот здружението, откривајќи дека собрало доволно потписи...

Македонија се мобилизира да им помогне на настраданите во силниот катастрофален земјотрес од што ги погоди Турција и Сирија и предизвика големи материјални штети,...

Македонија се мобилизира да им помогне на настраданите во силниот катастрофален земјотрес од што ги погоди Турција и Сирија и предизвика големи материјални штети,...

Зошто земјотресот во Турција беше толку смртоносен и што го предизвика?

Разорен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала во понеделникот ја погоди југоисточна Турција во близина на границата со Сирија, а бројот...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img