7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Шефот на ОН: Човештвото е на само еден чекор од нуклеарно уништување

НАЈЧИТАНО

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди дека „човештвото е само едно недоразбирање, една погрешна проценка далеку од нуклеарното уништување“.

Гутереш, говорејќи на почетокот на конференцијата на земјите-членки на договорот за неширење на нуклеарното оружје во Њујорк, рече дека ова е „време на нуклеарна опасност невидено од екот на Студената војна“, укажувајќи на руската инвазија на Украина, пренесува Политико.

Тој ги повика земјите да го „зајакнат и повторно да го информираат“ договорот и ги повика да продолжат да работат кон свет без нуклеарно оружје, бидејќи тоа е „единствената гаранција“ дека нема да се користат.

Конференцијата требаше да се одржи пред две години, но беше одложена поради пандемијата на коронавирус.

Во писмото до конференцијата, рускиот претседател Владимир Путин рече дека во нуклеарна војна „не може да има победници“ и дека таква војна никогаш не треба ни да започне.

Договорот стапи на сила во 1970 година за да се спречи ширењето на нуклеарното оружје и да се промовира нуклеарното разоружување, како и мирната употреба на нуклеарната енергија. Околу 191 држава го потпишаа договорот, вклучително и пет нуклеарни држави.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО