16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Шест начини на кои топлината влијае на телото

НАЈЧИТАНО

Прекумерните температури можат да го оштетат секој дел од човечкото тело, а во екстремни случаи да предизвикаат рак и мозочни удари и срцев удар.

Гардијан наведува шест начини на кои топлината влијае на човечкото тело.

Кожата

Изгорениците на кожата се предизвикани од прекумерна изложеност на сончевите ултравиолетови (УВ) зраци. Колку повеќе изгореници добива телото, толку е поголем ризикот дека лицето ќе добие рак на кожата. Премногу УВ зрачење може да ја оштети ДНК на клетките на кожата. ДНК им дава упатства на клетките како да функционираат и, како што штетата се влошува со секое следно изгореници, клетките може да почнат да растат неконтролирано, што доведува до рак на кожата.

Мозок

Понекогаш е тешко да се размислува јасно кога ви е жешко. Истражувањата покажуваат дека екстремната топлина може да влијае на менталните способности. Топлото време е поврзано со намалена когнитивна функција, грешки при донесување одлуки и поголем ризик од повреди на работа. На екстремно високи температури, бариерата помеѓу крвта и мозокот почнува да пука. Протеините и јоните се акумулираат во мозокот и предизвикуваат воспаление. Многу луѓе пријавуваат дека се чувствуваат нервозни за време на жештините, а постојат докази кои сугерираат дека екстремната топлина може негативно да влијае на вашето ментално здравје. Една неодамнешна студија спроведена во Њујорк покажа дека во топлите денови се зголемува бројот на пациенти во собата за итни случаи поради предозирање, нарушувања на расположението и анксиозност, шизофренија и деменција. Друга студија го поврза зголемувањето на температурите со повисоки стапки на самоубиства.

Пот

Хипоталамусот е термостат на човечкото тело. Ги чувствува промените во температурата, и внатре и надвор од телото, и прави прилагодувања за да ја задржи температурата во рамките на степен или два од 37 Целзиусови степени. Кога мозокот ќе почувствува дека телото се загрева, хипоталамусот испраќа порака до крвните садови во близина на површината на кожата, порачувајќи им да се шират, што го зголемува количеството крв на површината на телото и и овозможува на кожата да се ослободи. топлина – се додека надворешниот воздух е поладен од телото.

Ако воздухот надвор од телото е потопол од температурата на телото, потните жлезди, од 1,6 до дури 5 милиони од нив, влегуваат во игра. Потта се излачува на површината на телото, каде што нејзиното испарување создава ефект на ладење, бидејќи топлинската енергија на телото е потребна за да се претвори течноста во пареа.

Сепак, потењето не е совршен систем. Активната личност може да излачува до 10 литри пот секој ден, што доколку не се замени може да доведе до дехидрација. Дехидрираното тело повеќе не може да се олади со потење. Исто така, ако телото премногу се загрева, протокот на крв во кожата, како и потењето, престануваат: во овој случај, температурата на телото значително се зголемува, а мозочните клетки непоправливо се оштетуваат.

Белите дробови

Топлото време може негативно да влијае на квалитетот на воздухот, што го отежнува дишењето. Високите температури често доаѓаат со недостаток на ветер, што значи дека честичките од загадувањето стагнираат. Озонот на ниво на земја е штетен гас кој се создава кога загадувачите кои се испуштаат од автомобилите, фабриките и индустриските комплекси хемиски реагираат со сончевата светлина.

Како една од главните компоненти на смогот, озонот на ниво на земја може да ја намали функцијата на белите дробови. Тоа е еден од главните фактори за развој на тешки симптоми, па дури и смрт предизвикана од астма. Студијата од 2008 година покажа дека за секое зголемување на температурата за само еден степен Целзиусови, 22.000 повеќе луѓе умираат во светот од загадувањето со озон.

Исцрпеност

Хипертермијата е состојба во која телото достигнало ненормално висока температура. Се јавува кога механизмите за ладење на телото не можат да се справат со порастот на температурата.

Ако температурата на телото се искачи до 38 Целзиусови степени, мозокот им кажува на мускулите да успорат, а потоа доаѓа до исцрпеност. Овој феномен се нарекува топлотна исцрпеност, а неговите симптоми вклучуваат вртоглавица, нарушувања на видот, интензивна жед, гадење, забрзан пулс и досада.

Ако температурата на телото не се намали, овој вид на исцрпеност може да прерасне во топлотен удар. Се јавува кога температурата на телото се искачува до 40 степени, што е итен случај за лекарите. Симптомите вклучуваат сува и топла кожа и ментална дисфункција. Ако не се лекува, топлотниот удар може да предизвика напади, кома, па дури и смрт.

Срце

Како што телото се загрева, крвните садови се шират, намалувајќи го крвниот притисок, поради што човекот се чувствува слабост и мачнина. Во најлош случај, кога веќе нема нормален проток на крв во телото, може да се оштетат крвните садови, што доведува до згрутчување на крвта, а клетките се разградуваат поради разградувањето на протеините. Ако крвниот притисок падне премногу низок, ризикот од срцев удар се зголемува.

Кога телото ќе почувствува дека е премногу жешко, продолжениот мозок – делот од мозокот кој ги контролира виталните процеси, вклучително и отчукувањата на срцето, дишењето и крвниот притисок – испраќа порака до срцето да ја зголеми количината на крв што ја пумпа со секое отчукување. Но, ако се намали крвниот притисок, срцето мора да работи понапорно за да ја турка крвта низ телото, што значи дека отчукувањата на срцето се зголемуваат. При екстремни температури, количината на крв што циркулира низ телото драстично се зголемува. Како резултат на тоа, срцевиот мускул се исцрпува и протокот на крв може нагло да се намали. Експертите велат дека со порастот на температурата ќе се зголемува и стапката на смртност, а овие смртни случаи ќе бидат главно предизвикани од стресот што екстремната топлина го предизвикува во циркулаторниот систем.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО