16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Шест начини да препознаете месо со врвен квалитет во продавницата

НАЈЧИТАНО

Да се ​​најде квалитетно парче месо во продавница може да биде вистинска мака. Научете како да го изберете најдоброто парче говедско месо.

„Постојат различни аспекти на квалитетот на говедското месо, а тоа вклучува боја, мекост, вкус, сочност и текстура“, рече д-р Ксијанг Јанг, професор на Американскиот институт за наука за животните, додавајќи дека клиентите треба да знаат одредени работи. за парче месо.го прави добро, пишува Ординација.хр.

Секое парче месо, предвидено со закон, мора да биде проверено и се е добро регулирано за да се обезбеди квалитетот и безбедноста на месото. Според експертите, еве како да го изберете најдоброто парче месо.

1. Внимавајте на бојата на месото
Повеќето експерти се согласуваат дека свежото и добро парче говедско месо ќе има цреша црвена боја, понекогаш со виолетови нијанси, во зависност од пакувањето. Можеби не сте знаеле, но бојата на црвеното месо доаѓа од протеинот кој содржи железо.

„Месото кое не е изложено на воздух е почесто потемно, речиси виолетова боја. Откако ќе се изложи на воздух, станува црвено “, објаснува Менди Кар, експерт за месо. Колку подолго месото е во воздухот, толку побрзо бојата ќе се промени во кафена, а тоа може да се види кога ќе истече рокот на месото. Ако се прашувате дали бојата на црвеното месо е всушност резултат на бојата на храната, еве што вели експерт: „Некои парчиња месо се ставаат во маринада или се додаваат вкус, обоени зачини, но бојата на месото не се користи“, вели Кар.

Ако сакате мелено месо, има неколку работи што треба да ги знаете пред да јадете

Дали месото е шарено?
Тоа е всушност масно ткиво кое се протега низ парче месо и му дава изглед на мермер. Месото со врвен квалитет ќе биде премачкано со маснотии, а тоа покажува дека е парче полно со протеини и здрави мононезаситени масни киселини“, вели нутриционистката Мелиса Митри.

2. Проверете ја текстурата
Ако притиснете парче месо со прстот и тоа е меко и луто, или ако изгледа како да се распаѓа, не купувајте. Говедското месо мора да биде компактно, цврсто, суво… ако не, тоа е или со лош квалитет или е неправилно ракувано.

3. Треба да ја разберете цената
Фи Данг, директор на компанијата која дава совети за купување, вели дека цената често е показател за квалитетот, но не секогаш. Понекогаш цената, покрај тоа што е месо со врвен квалитет, открива и дека месото е од органско производство. Ако сакате сами да го прашате продавачот за тоа како се одгледува месото за полесно да го изберете.

4. Знајте за што се користи говедското месо
Ерик Кларк, чие семејство долги години се занимава со производство на месни производи, вели дека месото треба да се избира според тоа како планирате да го подготвите. На пример, за чорби и супи можете да користите месо со послаб квалитет, а поквалитетното месо е подобро за печење.

5. Внимавајте што пишува на пакувањето
Кар вели дека треба да ги погледнете декларациите и етикетите на пакувањето, исто така да видите дали има дупки што дозволуваат проток на воздух. Исто така, не купувајте месо со поминат рок.

„Токму овој датум открива до кога мора да се конзумира месото е важен бидејќи треба да се јаде пред истекот на рокот. Тоа всушност може да се јаде 72 часа по истекот на рокот, во зависност од производот. Ако не сте сигурни во одлуката, прашајте го продавачот. Добрата вест за сите љубители на месо е дека денес се произведува многу поквалитетно говедско месо од порано.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО