17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Шест млади момчиња од областа Задар се обвинети за силување на 15-годишно девојче

НАЈЧИТАНО

Шест млади мажи од областа Задар, обвинети за повеќекратно сексуално злоставување на 15-годишно девојче од нивниот град од август 2018 до јули 2019 година, беа прогласени за виновни и осудени на затворски казни во Жупанискиот суд во Задар во петокот.

Првообвинетиот доби единствена казна затвор од седум години, второобвинетиот доби казна од две години и шест месеци, третообвинетиот доби казна од три години, а четвртообвинетиот доби казна затвор од една година. Петтообвинетиот е осуден на три години малолетнички затвор, а шестообвинетиот на 100 часа хуманитарна работа.

Во моментот на извршување на делата, тројца биле полнолетни, двајца малолетни и двајца малолетни. На почетокот на судењето само еден од нив бил сè уште малолетник. Во меѓувреме во сообраќајна несреќа трагично загина еден од обвинетите, пишува Задарски.хр.

Обвинението ги товареше за сторено тешко кривично дело против сексуалната слобода врз жртва која е особено ранлива поради возраст, болест, зависност, бременост, инвалидитет, тешка телесна или ментална попреченост, за што е предвидена казна затвор од една до осум години. . Тие се обвинети и за повеќе тешки кривични дела против сексуалната слобода, односно против блиско лице, за кои е предвидена казна затвор од три до десет години, како и повеќе кривични дела блудни дела на особено суров и понижувачки начин, со казна до три години во затвор. Тие се товарат и за две кривични дела експлоатација на деца за порнографија на штета на детето, што предвидува казна затвор од три до 12 години.

Девојчето станало жртва на масовна сексуална злоупотреба од млад човек кога имала 15 години. Силувањата понекогаш ги снимале и со мобилен телефон, со кој ја уценувале за да и изнудат нови сексуални односи. Тие се заканија дека ќе ги испратат филмовите до нејзините родители и пријатели, доколку таа не се согласи на секс. Во судницата повеќе од половина час се читаа болните детали од овој случај, како и образложението на пресудата на судијката Сандра Радановиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО