1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Шест лица шверцувале цигари од Дубаи во Хрватска, одговори европскиот обвинител

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Европското јавно обвинителство (ЕППО) во Загреб денеска поднесе обвинителен акт против шестмина обвинети за кривични дела нелегална трговија со цигари, даночно или царинско затајување и поткуп, извршени како дел од криминална организација.

„Основно се сомнева дека првопријавениот во периодот од 18.03.2021 година до 25.01.2022 година со останатите пријавени организирале заедничка акција со цел на штета на финансиските интереси да прошверцуваат поголеми количини цигари без маркички за тутун. на Европската Унија и Република Хрватска.

Истрагата утврдила дека цигарите од Дубаи се превезувале во Хрватска, а потоа преку пристаништето Плоче илегално се транспортирале во други земји-членки на ЕУ, без да поминат пропишаната царинска постапка за регистрација на цигарите и се продавале на нелегален пазар.

Утврдено е и дека шверцуваните цигари, откако во контејнери биле испорачани од Дубаи до пристаништето Плоче, со камион биле пренесени во магацин во Загреб, кој бил ангажиран од двајца пријавени.

За да се изврши официјалната царинска постапка без преглед на контејнерот, пријавените на таен истражител како цариник му исплатиле вкупна сума од 90.000 евра.

Обвинетите се товарат дека организирале поморски транспорт на вкупно 7 контејнери со најмалку 90 тони – односно 5.798.400 кутии – шверцувани цигари од Дубаи, а 3 од тие контејнери илегално превезле со најмалку 35 тони шверцувана стока. цигари преку царинските и граничните линии кон Хрватска без да се пријават кај царинските службеници, а потоа со камиони биле транспортирани во Словенија, Унгарија, Словачка, Полска и други земји-членки на ЕУ за продажба на нелегалниот пазар. Со тоа оствариле неповрзана материјална корист од најмалку 2,7 милиони евра.

Проценетата штета на јавните финансии изнесува околу 3,3 милиони евра, од кои 3,22 милиони евра се однесуваат на буџетот на Република Хрватска, а останатите 80.000 евра за буџетот на Европската унија, по основ на царинско затајување.

Бидејќи не е реализиран шверц на четири контејнери за цигари, кои биле запленети од царински и полициски службеници, спречено е дополнително оштетување на јавните финансии. Доколку оваа криминална активност не беше откриена и запрена, вкупната штета ќе беше поголема за 9,6 милиони евра – од кои повеќе од 9,3 милиони евра се однесуваат на буџетот на Република Хрватска, а околу 183.000 евра за буџетот на Унијата. “, соопштуваат од Европското обвинителство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img