5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Шест лица загинаа во торнадо во Алабама

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шест лица загинаа кога торнадо го зафати централниот дел на американската сојузна држава Алабама, соопштија доцна синоќа службите за итни случаи.

Торнадото потоа продолжи на пат кон соседната држава Џорџија, каде Националната метеоролошка служба предупреди дека ветровите ќе пристигнат попладнево напладне по локално време.

Шест лица загинаа во округот Отаго, соопшти итната служба, додавајќи дека во неколку окрузи во Алабама е прогласена вонредна состојба.

Торнадата, метеоролошки феномен кој е тешко да се предвиди, се релативно чести во САД, особено во централните и јужните делови.

Во текот на ноември на југот на САД се забележани 36 торнада, во кои во Алабама загинаа две лица.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img