15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Шест жртви во вчерашната експлозија во словенечка фабрика

НАЈЧИТАНО

Бројот на загинати во несреќа во хемиска фабрика во Кочевје, Словенија во четвртокот се искачи на шест, откако синоќа во Клиничкиот центар во Љубљана почина еден од двајцата работници кои се здобија со тешки изгореници во експлозија и пожар, потврди директорот на компанијата Меламин Сречко. Стефаниќ.Се очекува денеска полицијата да излезе со првите резултати од истрагата за несреќата, но од компанијата проценуваат дека настанала човечка грешка.

Причина за трагичниот настан најверојатно е човечката грешка на еден од вработените, која се случила при испумпување на суровини во складишниот простор, изјави вчера Стефаниќ, додавајќи дека дошло до трагична конфузија, односно замена на две суровини. .

Во несреќата загина едно лице вработено во Меламин, компанија за производство на меламински смоли кои се користат во хемиската, хартијата, гумата и градежната индустрија и петмина вработени во компанија од Љубљана кои морале да поправаат електрични инсталации во областа каде што се случила експлозијата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО