2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Шерифовиќ ослабе: „На првиот тренинг дојдов во инвалидска количка“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

По само три недели намалена исхрана и редовен тренинг, пејачката Марија Шерифовиќ се пофали дека ослабела пет килограми, а како што вели планира дисциплинирано да продолжи до конечниот резултат.

Според планот на нутриционистот, Марија за четирите недели од програмата треба да ослабе дури 7 килограми, а судејќи по волјата што ја има, целта и е поблиску од кога било. Таа не е сама во целиот процес, туку има поддршка од еден куп луѓе кои ја опкружуваат, со што се пофали во нејзиниот нов блог.

„Таа поддршка, од пријателите и семејството, е многу важна, но она што е исто така многу важно е да го имате вистинскиот тренер покрај себе. Јас, кој сум нормално мрзелив, почнав да трчам, а денес после долги години, веројатно од основно, ќе трчам. Ако можам да го направам тоа, верувајте, секој може. Нема лесен начин, нема брз начин, нема краток пат, а најважно е да се чувствувате добро“, рече таа.

Поп-ѕвездата додаде дека е време нејзиното тело да биде целосно функционално, со оглед на тоа дека во ноември ќе наполни 38 години. За само 20 дена имала дури девет тренинзи, а според нејзиниот тренер напредокот е феноменален.

„На првиот тренинг дојдов речиси во инвалидска количка (се смее), а сега тренерот проценува дека за 90 дена ќе бидам во супер форма, односно до нова година. Ако Бог, повисоките сили и мојата волја дадат. Само треба да признаам дека ми е тешко со сето ова, но кога ќе заврши, јас сум среќен. Им реков на оние околу мене да не ми дозволуваат да станам таа досадна личност која брои калории, зборува за фитнес, бицепс и трицепс. Сакам засекогаш да јадам се што сакам, но и да тренирам 3 пати неделно до крајот на животот“, изјави Шерифовиќ.

Според можностите што ги има секој човек, Марија на оние кои ја следат им дала уште еден совет, а тоа се однесува на здравствената заштита.

„На сите им препорачувам да не чекаат понеделник, туку веднаш да почнат да се грижат. Имам тренер, но тие што не можат да си дозволат нека одат на YouTube, има видеа со домашни вежби и мислам дека секој има по 30 минути дневно што може да ги посвети на тоа“, апелира Мара.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Месечно зголемување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, при што во декември таа изнесува 4,44%.  Просечната каматна стапка на вкупните депозити исто така бележи раст...

Дикаприо нов вид змија именувал по својата омилена жена

Холивудскиот актер Леонардо Дикаприо на новооткриениот вид змии му дал име по својата омилена жена. Актерот и екологист ја доби честа да именува нов...

Високи нивоа на микропластика откриени во операционите сали

Научниците открија високи нивоа на микропластика во операционите сали како резултат на „неверојатно високата“ количина пластика за еднократна употреба што се користи во современите...
spot_img
spot_img
spot_img