9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан ќе го наследи неговиот брат

НАЈЧИТАНО

Федералниот врховен совет на Обединетите Арапски Емирати го избра престолонаследникот на Емиратот Абу Даби шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан за претседател по смртта на актуелниот лидер, јави државната информативна агенција на ОАЕ – УАМ.

Мохамед бин Зајед е избран за претседател на богатата монархија во Персискиот залив, откако вчера на 73-годишна возраст почина неговиот брат Халифа бин Зајед Ал Нахјан.

Поради здравствени проблеми тој долго време не учествуваше во секојдневните работи во земјата, а управата ја презеде Мохамед бин Зајед.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО