3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Швеѓаните нашле и четврто оштетување на Северниот тек

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Шведската крајбрежна стража наводно открила четврто истекување гас на гасоводот Северен тек.

Крајбрежната стража соопшти дека го лоцирала истекувањето откако два цевководи што воделе од Русија до Германија биле оштетени на вкупно три места во понеделникот, објави шведскиот весник „Свенска дагбладет“.

„Две од овие четири штети се во ексклузивната економска зона на Шведска“, изјави за весникот портпаролката на крајбрежната стража Џени Ларсон. Останатите две штети се наоѓаат во данската ексклузивна економска зона.

Шведска: Нема сомнеж дека тоа беа експлозии
Извор од британските одбранбени сили изјави за Sky News дека истекувањето на гасоводот во Балтичкото Море е поврзано со употребата на далечински активирани подводни експлозивни направи.

Тој додаде дека мините можеле да бидат спуштени до морското дно на долго јаже, фрлени од страната на бродот или поставени до гасоводот со подводен дрон пред неколку месеци или дури и години.

Кога беше откриено првото истекување на гас, веќе три дена гас истекуваше во Балтичкото Море. Шведскиот национален сеизмолошки центар претходно соопшти дека станиците регистрирале „силни подморски експлозии“ во областа каде што се случи истекување на гас.

„Нема сомнеж дека тоа беа експлозии“, рече Бјорн Лунд, сеизмолог од Универзитетот во Упсала, кој е дел од Шведската национална сеизмичка мрежа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img