25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Шведскиот министер за надворешни работи ја потпиша кандидатурата за НАТО

НАЈЧИТАНО

Шефот на шведската дипломатија Ен Линде денеска го потпиша барањето на земјата за приклучување кон безбедносната алијанса на НАТО, а документот, заедно со оние на Финска, ќе биде доставен до седиштето на НАТО во Брисел оваа недела.

„Ова е многу важен, судбоносен момент кога завршивме да го направиме она што верувам дека е најдобро за Шведска“, рече Линде додека го потпишуваше документот, пренесува Локалната.

Сè уште не е потврдено кога шведскиот амбасадор во НАТО, Аксел Вернхоф ќе го проследи документот до генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во неговото седиште во Брисел.

Финскиот претседател Саули Ниинисто моментално е во државна посета на Шведска и напладне ќе одржи говор во парламентот насловен „Одговорен, силен и стабилен нордиски регион“, пред да се сретне со шведската премиерка Магдалена Андерсон.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО