28.9 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Шведска следната недела испраќа апликација за членство во НАТО

НАЈЧИТАНО

Шведската влада планира следната недела да испрати барање за членство во НАТО, по соседна Финска, објави во четвртокот шведскиот весник „Експресен“.

Шведскиот парламент во понеделник ќе расправа за безбедносната ситуација, а премиерката Магдалена Андерсон ќе свика специјален состанок на владата за да донесе формална одлука за апликацијата, пишува весникот, повикувајќи се на неименувани извори.

Барањето ќе биде испратено веднаш потоа, освен ако не се случи нешто неочекувано, велат изворите.

По руската инвазија на Украина, која Москва ја нарекува „специјална воена операција“, се очекуваше Шведска и Финска да бараат поголема безбедност во НАТО и да се откажат од својата неутралност.

Заклучоците од ревизијата на безбедносната политика на Шведска се очекуваат во петок, а владејачките социјалдемократи сè уште расправаат дали да ја променат и да ја поддржат апликацијата. Партијата треба да донесе одлука во недела.

Финскиот претседател Саули Ниинисто и премиерката Сана Марин во четвртокот објавија дека Финска мора да поднесе барање за членство во НАТО „без одлагање“, зголемувајќи го притисокот врз Шведска да го стори истото.

Финска е најблискиот воен сојузник на Шведска и единствената друга нордиска земја која не е членка на НАТО.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО