25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Шведска и Финска одбија да депортираат 33 лица кои ги бара Турција

НАЈЧИТАНО

Шведска и Финска не ја одобрија репатријацијата на 33 лица побарани од Турција поради наводни врски со групи кои ги смета за терористи, објавија денес државните медиуми во моментот кога Анкара се противи на влезот на двете земји во НАТО.

Турција соопшти дека луѓето што ги бара имале врски со екстремистите на Курдистанската работничка партија (ПКК) или со муслиманскиот свештеник Фетулан Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на обидот за државен удар во 2016 година, објави Ројтерс.

Двете нордиски земји одбиле 19 барања, а пет оставиле неодговорени, јави ТРТ Абер, повикувајќи се на Министерството за правда и додавајќи дека девет барања сè уште се во фаза на оценување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО