23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Шведската премиерка ги откри плановите за членство

НАЈЧИТАНО

Владата на Шведска не планира да одржи референдум доколку Парламентот одлучи да продолжи со барањето за членство во НАТО, изјави премиерката Магдалена Андерсон.

Руската инвазија на Украина ги принуди и Шведска и Финска да ги преиспитаат долгогодишните верувања дека воената неутралност е најдоброто средство за обезбедување национална безбедност, при што се очекува двете земји да донесат одлука во следните неколку недели.

За Андерсон референдумот е „лоша идеја“.

– Не мислам дека тоа е прашање што е погодно за референдум – изјави таа на прес конференција

– Има многу информации за националната безбедност што се доверливи, така што има важни прашања на еден ваков референдум за кои не може да се разговара и важни факти што не можат да се стават на маса – рече Андерсон.

Шведскиот Парламент ќе ја разгледува безбедносната политика со извештај што се очекува во средината на мај.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО