15.3 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Шведската владејачка партија ќе донесе одлука за влез во НАТО на 15 мај

НАЈЧИТАНО

Одлуката на владејачката Социјалдемократска работничка партија на Шведска (СДРПС) за влез на земјата во НАТО ќе биде донесена на 15 мај, најави партискиот секретар Тобијас Баудин.

Првично беше планирано СДРПС да одлучи за влез во Северноатлантската алијанса на 24 мај, но подоцна се дозна дека тоа може да се случи порано, по завршувањето на внатрепартиската расправа за ова прашање на 12 мај.

„Без разлика каква ќе биде одлуката, добро е што партиите ја носат сега. „Не гледаме можност да чекаме уште една недела“, рече Баудин, пренесува ТАСС.

Социјалдемократите, најголемата и највлијателната шведска партија во последните 100 години, ќе одржат три партиски митинзи оваа недела за да ги слушнат мислењата за членството во НАТО, пред конечната одлука на раководството во текот на викендот, пренесува Ројтерс.

Во меѓувреме, парламентот одржува паралелен, сеопфатен преглед на безбедносната политика, што треба да биде објавен на 13-ти мај. Военото неврзување долго време беше камен-темелник на политиката за многу Швеѓани, а поддршката за членство во НАТО нагло расте, при што повеќето анкети во последните месеци покажаа јасно мнозинство за.

Партиите на левицата и зелените ги отфрлија поканите за приклучување, додека остатокот од опозицијата рече дека „сака да продолжи напред“.

Руската инвазија на Украина предизвика итен преглед на безбедносната политика и во Шведска и во Финска. Финскиот претседател Саули Ниинисто се очекува оваа недела да ја објави својата поддршка за влез во НАТО.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО