13.3 C
Ohrid
Monday, October 3, 2022

Швајцарски милијардер: Понуден ми е Челзи

НАЈЧИТАНО

Швајцарскиот милијардер Хансјерг Вис ја разгледува понудата за купување на актуелниот европски шампион Челзи од рускиот милијардер Роман Абрамович.

„Абрамович моментално се обидува да ги продаде сите свои вили во Англија. Тој исто така сега сака да се ослободи од Челзи. Јас заедно со уште три лица добивме понуда во вторникот да го купам Челзи од Абрамович. Ќе почекам уште четири или пет дена за да видам како ќе се одвиваат работите“, изјави Вис за швајцарски Блик, додавајќи дека „Абрамович бара премногу во моментов. „Челзи му должи 2 милијарди фунти, но Челзи нема пари, па кој ќе го купи лондонскиот клуб ќе го обештети Абрамович“.

86-годишниот Швајцарец рече дека точната продажна цена сè уште не е позната.

„Можам да замислам да се приклучам на Челзи со моите партнери. Но, прво морам внимателно да ги проверам општите услови. Но, она што веќе можам да го кажам е дека сигурно нема сам да направам такво нешто. Ако го купам Челзи, тоа ќе биде со конзорциум од шест или седум инвеститори“, изјави Швајцарецот.

Европскиот шампион Челзи неодамна премина во рацете на добротворната фондација на лондонскиот клуб, откако Абрамович се повлече поради војната во Украина.

Абрамович е на кормилото на Челзи од 2003 година, а во период од 19 години, „сините“ пет пати ја освоија Премиер лигата и двапати беа европски шампиони.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО