2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Швајцарија лани имала инфлација од 2,8 отсто

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Швајцарија се чини е единствената замја во Европа која лани не ги преживуваше проблемите со високите цени и растот на инфлацијата.

Податоците за инфлацијата во оваа земја покажуваат дека таа лани изнесувала само 2,8 отсто и била поттикната од растот на цените на горивото, автомобилите и киријата. Податоците за декември, пак, се дека инфлацијата се  намалила како резултат на поблагиот раст на цените на енергијата.

Во 2021 година цените во оваа земја  пораснаа само за 0,6 отсто, а во 2020 година забележаа речиси ист процентен пад.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img