Шаќири: До крајот на второто полугодие треба да се одработат 180 наставни денови

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Според календарот за работа во образованието, до крајот на второто полугодие треба да се одработат 180 наставни денови, изјави министерот за образование и наука Јетон Шаќири одговарајќи на новинарско прашање дали е точно дека поради одложениот почеток на второто полугодие учебната година ќе заврши на 14. наместо на 9. јуни.

На владина седница минатата недела беше одлучено наместо на 18. јануари второто полугодие да почне на 23. јануари, а Шаќири денеска образложи дека причина за одложениот почеток е подобро функционирање на наставниот процес.

– За подобро функционирање на процесот, поради тоа што 18. јануари е среда, 19. е празник за поголем дел од граѓаните и 20. е петок, одлучивме второто полугодие да почне в понеделник. Исто така, да се изработат сите 180 работни денови до крајот на ова второ полугодие. Што значи дека иако, освен 10. има три работни наставни денови, не гледам причина да има некаков проблем – рече Шаќири одговарајќи на новинарско прашање.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Во земјотресот беа оштетени и Цитаделата во Алепо и други знаменитости во Сирија

Тврдината во Алепо и неколку други археолошки локалитети во Сирија се оштетени од земјотресот што ја погоди Турција како и таа земја, а во...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Суд во Москва денеска во отсуство осуди на 9 години затвор популарна руска авторка на книги и телевизиски емисии за за готвење, новинарка и...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img